Nowotwory c.d.

Cześć! Tego posta zamieszczamy na specjalne życzenie naszej czytelniczki, Małgorzaty. Napiszemy tu o nowotworach, ale od trochę innej strony – od strony ich leczenia i zapobiegania. Zapraszamy do czytania!

Zapobieganie

Nowotworom można zapobiegać na kilka bardzo prostych sposobów. Nie wymaga to od nas dużego wysiłku, a może ocalić nas od ciężkiej choroby.

Po pierwsze, nie powinniśmy stosować żadnych używek i prowadzić siedzącego trybu życia. Warto też utrzymywać prawidłową masę ciała, opalać się tylko po wcześniejszym użyciu produktu chroniącego naszą skórę przed szkodliwymi promieniami, nie korzystać z solarium i oczywiście zdrowo się odżywiać: dużo warzyw i owoców, mało cukru, dużo produktów pełnoziarnistych, mało soli i przetworzonych produktów, szczególnie mięsa.

Bardzo ciekawy jest fakt, że ryzyko raka zwiększa duża ilość urządzeń elektronicznych, które nas otaczają. Te urządzenia wytwarzają pole elektromagnetyczne – największe jest wytwarzane przez mikrofalówkę i odkurzacz. Jak to zmienić? Nie trzeba pozbywać się suszarki, lodówki czy telewizora. Wystarczy tylko ograniczyć trochę ich używanie, nie umieszczać łóżka czy fotela blisko nich, wychodzić z kuchni, gdy włączona jest mikrofalówka i przede wszystkim nie korzystać z kilku urządzeń jednocześnie.

Niezmiernie ważne jest też regularne badanie się. Warto brać udział w badaniach takich jak:

  • Kolonoskopia. Dotyczy osób powyżej 50 roku życia. Dzięki niej można wykryć polipy, znajdujące się w jelicie grubym, z których potem rozwija się nowotwór, a następnie je bezboleśnie usunąć. Wykonanie tego badania jest istotne, ponieważ rak jelita grubego w początkowym stadium jest bezobjawowy, a kiedy zostaną zauważone objawy, może być już nieuleczalny.
  • Samobadanie piersi. U kobiet bardzo ważne jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi w celu wykrycia zmian takich jak np. powiększanie się lub zmiana koloru pieprzyków i przebarwień, obrzęki węzłów chłonnych pod pachą, zgrubienia. Powyżej 20 roku życia warto co roku wykonywać profilaktyczne badanie USG, które jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Natomiast mammografię powinno się robić od 45 roku życia co 1-2 lata.
  • Cytologia. To badanie, które polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. By zapobiec temu nowotworowi dziewczyny powinny się też szczepić przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za rozwój raka.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym gdzie, kiedy, dlaczego, po co, kto i jak może się przebadać kliknijcie w poniższe linki:

  1. Program badań przesiewowych raka jelita grubego
  2. Polska Unia Onkologii
  3. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

 

Leczenie

Wyleczyć nowotwór jest trudno, ale w niektórych przypadkach to możliwe. Należy jednak dodać, że są to przypadki, w których został on wcześnie wykryty. Dlatego tak ważne jest zapobieganie. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Istnieje wiele metod leczenia nowotworów. My zajmiemy się tymi naj – najskuteczniejszymi, najdziwniejszymi i najbardziej znanymi.

Chemioterapia. Nie zawsze, lecz często działająca metoda, która ma jednak wiele skutków ubocznych. I nie są to tylko nieszkodliwe zmiany skórne czy wypadanie włosów, ale też czasami uszkodzenie nerek, wątroby, serca, zmniejszenie ilości płytek krwi, czerwonych i białych krwinek.

Leczenie psychotroniczne. To dosyć zaskakująca, ale według niektórych skuteczna metoda. W dużym skrócie polega na rozluźnieniu całego ciała i dokładnemu wyobrażeniu sobie, że Twój organizm pokonuje raka. Podobno Louise L. Hay wyleczyła się z nowotworu tylko dzięki zmianie sposobu myślenia, ale nie jest to sprawdzona metoda i można ją stosować, ale lepiej przy jednoczesnym leczeniu się w inny sposób.

Leczenie chirurgiczne. Polega na wycięciu guza i jest skuteczne pod warunkiem, że nie ma przerzutów.

Leczenie niekonwencjonalnymi metodami. Tego leczenia nie polecamy. Nie tylko raczej nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić np. kiedy przeszkodzi w wykonaniu operacji, która może uratować życie. Garść przykładów tych dziwnych metod: stosowanie  preparatów przeciwko pleśni, dziwne diety (m.in. z pokrzywami) oraz używanie różnych preparatów zakupionych w sieci czy u podejrzanego „doktora”. Oczywiście niektóre naturalne metody mogą pomóc, ale lepiej konsultować je ze swoim lekarzem.

Przy leczeniu raka (a w zasadzie także każdej innej choroby) ważne jest pozytywne i optymistyczne nastawienie, współpraca z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń, a także poszukiwanie sprawdzonych i rzetelnych informacji o swojej chorobie – kiedy lepiej poznamy swojego wroga, łatwiej nam będzie z nim walczyć.

A na koniec trochę cytatów z sieci, które świetnie pokazują, jak czuje się osoba chora:

„Ważny był sposób, w jaki dowiedziałam się o chorobie. Powiedział mi to lekarz zajmujący się mną w szpitalu, w którym mnie diagnozowano. Powiedział mi to spokojnie i mimo, że wtedy płakałam, a w mojej głowie przewijały się wizje śmierci, pamiętam, że wielokrotnie powtórzył, że można to wyleczyć i trzeba próbować. Później był okres niedowierzania i rozpaczy. Następnym krokiem była decyzja, jaką postawę przyjmę na czas leczenia. Czy będę walczyła o każdy dzień, czy czekała na śmierć? Ja wybrałam życie, czyli długą i toksyczną chemioterapię i wiele innych przykrości. Kolejną istotną rzeczą było poznanie innych MŁODYCH ludzi, których spotkało to, co mnie. I budowanie wiary w sobie, że się uda. ”

 

„Będzie dobrze” – a skąd wiesz, że będzie? „Nie umrzesz” – a o tym skąd wiesz? „Nie bój się, nie będzie tak strasznie” – a skąd ty wiesz, jak będzie? Przeszedłeś chemioterapię? Robił ci ktoś trepanobiopsję? Usłyszałeś, że być może niedługo umrzesz? Doskonale zdawałam sobie sprawę, że nikt ze zdrowych osób nie pomoże mojej psychice.”

 

„Wola życia potrafi zdziałać cuda! Chciałabym, żebyście miały świadomość, że ta walka jest bardzo ciężka i bolesna, a napływające od lekarzy informacje są nieciekawe. Wybór należy do Was. Musicie podjąć decyzję, czy wybieracie życie czy śmierć. Nawet jeśli się okaże, że już za późno, nie musi to być porażka. Nadal możecie wybrać życie i cudownie spędzić swoje ostatnie chwile.”

 

Kasia, która o tym, że ma raka dowiedziała się w wieku 19 lat

 

„Choroba zmienia Twoje życie na lepsze. Burzy stare stereotypy i pozwala zobaczyć siebie w innym świetle. To jest doskonały impuls żeby się zatrzymać i dokonać refleksji. Czy ja rzeczywiście żyję czy tylko biegnę przez życie uganiając się za wszelkimi dobrami i wygodami? Czy żyję w zgodzie ze swoimi wartościami czy zostały one gdzieś daleko zapomniane?”

 

Chora na raka Marzena, blogerka z bloga http://www.rak-mojawalka.com.pl

 

No, to pamiętajcie: odżywiajcie się zdrowo, nie stosujcie żadnych używek, bądźcie aktywni, regularnie się badajcie i zostawcie jakiś komentarz 🙂

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Nowotwory c.d.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s