Uzależnienia

Uzależnienia. To silne, prawie nie do przezwyciężenia pragnienie zażywania konkretnego środka lub wykonywania danej czynności. Uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego. Uzależnić można się łatwo. Uzależnić można się szybko. Zerwać z uzależnieniem jest trudno.

Dzisiaj chciałybyśmy omówić 4 najpowszechniejsze nałogi: papierosy, alkohol, narkotyki i komputer/internet. Naszym celem jest pokazać, że nie warto się uzależniać.

Jakie są główne przyczyny popadania w nałogi?

 • Wpływ otoczenia. Nie oglądajmy się na innych. To że Twój znajomy pali, nie znaczy, że Ty też musisz. Za kilka lat Twój znajomy prawdopodobnie będzie miał raka płuc. Ty też chcesz?
 • Niedojrzałość emocjonalna. Chyba nie chcesz być uważany za niedojrzałego, prawda? Udowodnij więc, że jesteś rozsądny i odpowiedzialny i się nie uzależniaj.
 • Problemy. Alkohol czy narkotyki oderwą Cię na chwilę od problemów. Ale ich nie rozwiążą. Prawdopodobnie jeszcze Ci ich dołożą.

Alkohol.

Jeśli uzależnisz się od alkoholu, możesz mieć przed sobą taką świetlaną przyszłość:

beznazwy

Poza tym, możesz zyskać: nadciśnienie, przewlekłe zapalenie trzustki, marskość wątroby, kardiompatię, zaburzenia rytmu serca, psychozę Korsakowa, neuropatię wzrokową, nowotwory przewodu pokarmowego i dużo więcej. Na dodatek w parze z tym nałogiem idzie często przemoc domowa, rozpad rodziny, związków, przyjaźni, utrata pracy itd. Same korzyści, nieprawdaż?

Narkotyki.

Co mają Ci do zaoferowania narkotyki? Całe mnóstwo wspaniałych choróbek, zaburzeń i schorzeń (zależnie od swojego rodzaju):
– Narkotyki miękkie (np. marihuana) – nadmierna senność, przekrwienie oczu, bóle głowy, wzmożona potliwość, przyspieszone tętno itd.
– Narkotyki wywołujące halucynacyjne (np. grzybki halucynogenne) – zniszczenie nerek i wątroby, zatrucie organizmu
– Narkotyki stymulujące (np. amfetamina) – udary mózgu, zawały serca, napadowe skoki ciśnienia
– Narkotyki twarde (np. heroina, morfina) – obrzęk płuc, perforacja jelit , udar mózgu, zawał serca.
Mało tego, w pakiecie z uzależnieniem dostaniesz jeszcze tzw. zespół abstynencyjny – jeśli przez jakiś czas nie będziesz miał dostępu do narkotyków to prawdopodobnie wystąpią u Ciebie: mdłości, biegunka, stany lękowe, myśli samobójcze, drżenie mięśni, bóle głowy, brzucha, mięśni, bezsenność, wzmożona potliwość, agresja.

Poza tym narkotyki niewątpliwie upiększają:

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Zaletą narkotyków jest też to, że są podobne do jajka niespodzianki – nigdy nie wiesz, co jest w środku. Możesz w nich znaleźć np. pełno cukru, levamisol – środek na odrobaczanie, kofeinę, gips, szklany pył – wszystko zależy od pomysłowości wytwórców.

Komputer/internet.
Jeśli spędzasz dużo czasu w sieci, to już wkrótce możesz mieć zaszczyt dołączenia do licznej grupy osób uzależnionych od internetu składającej się z około 35% polskich nastolatków. Będziesz mógł wówczas marnować kilka lub kilkanaście godzin dziennie i zyskać problemy z koncentracją i zasypianiem, nadpobudliwość, zaburzenia lękowe, wady postawy, bóle głowy, zmęczenie oczu i wiele więcej. Po jakimś czasie najprawdopodobniej odizolujesz się od otoczenia, nic nie będzie Cię interesować, stracisz to, co kiedyś było dla Ciebie ważne. A kiedy odejdziesz od komputera na dłużej będziesz mógł cieszyć się m.in. bezsennością, drażliwością, niepokojem.

uzależnienia 2

Papierosy.

Czy wiesz, co możesz znaleźć w papierosach? Tlenek węgla (czad), arsen (silna trucizna), cyjanowodór (gaz stosowany do ludobójstwa w komorach gazowych), aceton (rozpuszcza tkankę łączną), polon (substancja radioaktywna) i dużo więcej – słowem, same wartościowe substancje.
A co zyskasz, paląc papierosy? Raka jamy ustnej, płuc, trzustki, niedotlenienie mózgu i serca, uszkodzenie ściany żołądka, przewlekłe zapalenie oskrzeli itd. Na dodatek każdy wypalony papieros skróci Ci życie o mniej więcej 11 minut! Palisz paczkę dziennie? Po tygodniu skrócisz sobie życie o 1540 minut. Po miesiącu – o 6600 (110 godzin). Po roku – o 80300 (ok. 1138 godzin, czyli prawie 56 dób).
Oprócz tego udowodniono naukowo, że palacze mają ładniejszy uśmiech.

108098_620

Podsumowując, jeśli chcesz wpędzić się do grobu, włóczyć się po szpitalach z mnóstwem chorób i zaburzeń, pozbawić się urody, odizolować się od rodziny i znajomych, czyli w skrócie zamienić swoje życie w ruinę, to się uzależnij.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Uzależnienia

 1. Bardzo oryginalnie ujęłyście temat. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie będący na początku drogi do uzależnień różnego rodzaju uciekną z niej nim będzie za późno!

  Polubienie

 2. Paliłam papierosy przez 9 lat. Zaczęłam palić, bo wszyscy palili, ale potem zaczęło mi to przeszkadzać i przeszkadzało też mojemu otoczeniu. Zauważyłam, że mam brzydkie zęby, że codziennie wydaję 12 zł na papierosy… w necie przeczytałam ile chorób wywołują papierosy… Ciężko było rzucić palenie, ale w końcu na szczęście się udało. Mam nadzieję, że coraz mniej osób będzie palić. Trzymam kciuki za tych, którzy właśnie rzucają i trzymam też kciuki za rozwój waszego bloga 🙂

  Polubienie

 3. Mój przyjaciel brał narkotyki. Umarł 3 lata temu. Ciężko było patrzeć jak codziennie stacza się coraz niżej, jak narkotyki stają się dla niego wszystkim. Jednym z najgorszych przeżyć dla mnie było to, kiedy przyszedłem do niego do domu, a on drżał, wymiotował, narzekał, że wszystko co boli, mówił, że nie może znaleźć narkotyków, nie pamięta gdzie je schował. Straszne było to, co zrobiły z nim narkotyki. Próbowałem mu pomóc, ale mi się nie udało i on zginął. Podoba mi się tematyka tego bloga i to, że staracie się, by ludzie nie siegali po te różne świństwa.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s