Nerwica

Nerwice to zaburzenia lękowe. Cierpi na nie 20 – 25% Polaków.

Objawy nerwicy:

 • ciągły i przesadzony lęk
 • zmęczenie psychiczne
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • nadpobudliwość
 • bezsenność
 • koszmary nocne
 • przygnębienie
 • napady paniki
 • zaburzenia dysocjacyjne, czyli zaburzenia świadomości
 • zmienność nastrojów

Nerwicy często towarzyszą:

 • różnego rodzaju bóle np. żołądka, kręgosłupa, serca
 • zawroty głowy
 • sztywność mięśni
 • fale gorąca, czerwienienie się
 • kołatanie serca
 • problemy z oddychaniem
 • zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów i narządów wewnętrznych
 • mdłości
 • pocenie się
 • suchość w ustachBez tytułu 2Kto może zachorować na nerwicę?Na nerwicę może zachorować każdy, ale szczególnie narażeni są ludzie od 25 do 45 roku życia, zwłaszcza kobiety. Duże szanse na zachorowanie mamy po silnych przeżyciach i emocjach oraz wtedy, gdy dużo się stresujemy i gdy jesteśmy przemęczeni. Skłonności do nerwicy mają te osoby, których przodkowie chorowali na nią. Masz predyspozycje do zachorowania na nerwicę, jeśli posiadasz takie cechy charakteru jak niżej wymienione typy osobowości:
  1. osobowość anankastyczna – charakteryzuje ją pedanteria, ciągłe organizowanie i porządkowanie swojego życia, ostrożność, sumienność, perfekcjonizm, uległość wobec zakazów i nakazów.
  2. osobowość lękliwa – charakteryzuje ją stały niepokój, unikanie kontaktów społecznych z obawy przed krytyką, brakiem akceptacji i odrzuceniem, zaniżone poczucie własnej wartości, nieśmiałość.
  3. osobowość histrioniczna – charakteryzuje ją infantylizm (dziecinność) zachowania, chęć znajdowania się w centrum uwagi, zmienność, koncentrowanie się na swoim wyglądzie, teatralność gestów i mimiki, dużo energii, egocentryzm.

 

 

Jak pomóc osobie z nerwicą?

Jeśli ktoś sądzisz, że ktoś w Twoim otoczeniu może cierpieć na nerwicę, najlepiej zabierz go do specjalisty. Staraj się okazywać zrozumienie tej osobie, spraw, by czuła się potrzebna i akceptowana. Zapewnij jej poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest też pomoc i wsparcie w pokonywaniu lęków. Jeśli ten człowiek jest Twoim znajomym, to często go odwiedzaj, dzwoń do niego, wysyłaj SMS-y itp., ponieważ często chorzy izolują się od społeczeństwa i zamykają się w sobie, przez co trudniej im wyzdrowieć. Nie należy w żadnym wypadku stosować przymusu lub szantażu (np. Musisz pójść do lekarza! albo Zacznij zachowywać się normalnie!). Warto szczerze rozmawiać o problemach i samopoczuciu takiej osoby.

Jakie rodzaje nerwic wyróżniamy?

Nerwica neurasteniczna. Jest najczęściej występującym rodzajem nerwicy. Charakteryzuje ją przede wszystkim osłabienie i ciągłe zmęczenie psychiczne lub fizyczne. Chorzy często są drażliwi i łatwo się irytują.

Nerwica natręctw. Charakterystycznymi cechami nerwicy natręctw są obsesje i kompulsje, czyli nieustannie powracające myśli i zachowania. Przykładem może tu być nadmierne dbanie o czystość czy przesadna troska o bezpieczeństwo – nerwicę natręctw prawdopodobnie ma ktoś, kto kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy dziennie układa rzeczy na biurku lub ktoś, kto kilka razy wraca do domu, by sprawdzić, czy na pewno zamknął drzwi na klucz.

Nerwica hipochondryczna. Choruje na nią ok. 0,8 – 6% społeczeństwa. Objawia się ciągłym lękiem o swój stan zdrowia i przekonaniem o posiadaniu poważnej choroby.

Nerwica lękowa. Objawia się przewlekłym i nieuzasadnionym lękiem przed wieloma sytuacjami, rzeczami i stanami. Chorzy rezygnują z wielu czynności i aktywności, pragną tylko uniknąć strachu i paniki. Często nerwica lękowa uniemożliwia im normalne funkcjonowanie – mogą oni np. przestać wychodzić z domu.

Nerwica depresyjna. Dotyka ok. 5% społeczeństwa. Różni się od depresji mniej poważnymi objawami oraz tym, że towarzyszy jej nieuzasadniony lęk. Jej głównymi oznakami są pogorszony nastrój i przygnębienie, niska samoocena, trudności z koncentracją, pesymizm, czasem również irytacja.

Nerwica histeryczna. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest egocentryzm i nadmierne skupianie uwagi na sobie. Chory wszystko przeżywa silniej niż zdrowe osoby. Odczuwa lęk. Dokuczają mu częste, nagle pojawiające się i szybko znikające dolegliwości np. uczucie duszenia w gardle, zawroty głowy, wymioty.

Bardzo dziękujemy za komentarze pod poprzednimi postami i zachęcamy do skomentowania także tego i następnych. Czy mieliście kiedyś do czynienia z nerwicą? Może jesteście którymś z powyższych typów osobowości? A może chcecie się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem lub opinią? Macie jakieś ciekawe pomysły na tematy następnych postów albo propozycje zmian na blogu? Jeśli tak, koniecznie napiszcie coś poniżej 🙂

Reklamy

5 uwag do wpisu “Nerwica

 1. Bardzo ciekawy post. Mój znajomy choruje na nerwicę natręctw – cały czas sprząta, dba o czystość, złości się nawet wtedy, gdy coś nie leży na swoim miejscu albo gdy coś jest lekko ubrudzone. To jest straszne nie tylko dla niego, ale też dla jego otoczenia, a przede wszystkim dla jego partnerki.

  Polubienie

 2. Ja borykam się z nerwicą lękową. Zmuszam się do wyjścia z domu, ale jest to dla mnie bardzo trudne. Wiele codziennych sytuacji mnie przerasta. 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s