Depresja

Cześć!

Na początek trochę zastraszających statystyk:

  • 350 mln ludzi na świecie choruje na depresję.
  • Ok. 1,5 mln Polaków ma depresję.
  • 15% chorych na depresję popełnia samobójstwo.
  • Na świecie mniej więcej co 3 sekundy ktoś podejmuje próbę samobójczą, a co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Przyczyną często jest depresja.

Depresja jest więc problemem. Dużym problemem. 23 lutego obchodzi się Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Mamy propozycję – walczmy z depresją codziennie, nie tylko wtedy.

Wbrew popularnej opinii depresja jest poważną chorobą, zaburzeniem psychicznym a nie tylko chwilowym kaprysem, fanaberią czy próbą zwrócenia na siebie uwagi. Zbyt często jest mylona z lenistwem lub z ciągłym smutkiem. Tymczasem osoby chore wcale nie muszą przez cały czas płakać. Poza tym wydaje nam się, że na pewno nie zachorujemy na depresję, a tymczasem może ona dotknąć każdego. Czy wiedzieliście, że takie gwiazdy jak Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Jim Carrey, Nicole Kidman, Maria Peszek, Danuta Stenka, Justyna Kowalczyk, Kazik Staszewski, Katarzyna Cichopek i Edyta Bartosiewicz miały problemy z depresją? Wydawałoby się przecież, że mają wszystko i są szczęśliwi. Tymczasem na depresję może zachorować każdy z nas, w dowolnym momencie życia.

Objawy depresji:

  • brak zainteresowania światem, obojętność
  • brak energii
  • trudności z koncentracją
  • odczuwanie poczucia winy
  • zaniżona samoocena
  • pesymizm
  • skłonności do autoagresji
  • problemy ze snem – bezsenność lub zwiększone zapotrzebowanie na sen
  • problemy z apetytem – brak apetytu lub objadanie się
  • napady lęku
  • nieodczuwanie radości (anhedonia)
  • poczucie pustki

Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej ci osoby kilka takich objawów (minimum 4) utrzymujących się przez co najmniej dwa tygodnie, to powinieneś podjąć stosowne kroki. Jeśli sądzisz, że możesz mieć depresję, najlepiej udaj się do specjalisty. Nie bój się i nie wstydź się tego – psychiatra jest takim samym lekarzem jak kardiolog czy okulista. Sam raczej nie wyjdziesz z depresji, tak samo jak sam raczej nie wyleczyłbyś się z nowotworu, prawda? A jak postępować, gdy to Twój bliski może być chory?

Co robić?

  1. Bądź blisko takiej osoby, staraj się ją wspierać.
  2. Postaraj się zainteresować ją światem, dużo z nią rozmawiaj, organizuj dla niej różne zajęcia – np. jeśli przed chorobą lubiła spacerować, zabierz ją na krótki spacer, a jeśli interesowała się historią, podsuń jej ciekawą książkę czy artykuł.
  3. Zarażaj ją optymizmem, pokazuj, że wierzysz w to, iż wszystko się ułoży.
  4. Staraj się chwalić i komplementować, pokazuj, że jest dla Ciebie ważna i wartościowa.
  5. Zaakceptuj jej stan i postaraj się ją zrozumieć.
  6. Bądź cierpliwy i życzliwy.

Czego nie robić?

  1. Nie ignoruj myśli samobójczych. Jeśli zauważysz coś niepokojącego (chory żegna się z rodziną, spisuje testament, wykazuje nadmierne zainteresowanie tematem śmierci), postaraj się otwarcie o tym porozmawiać, a najlepiej od razu wezwij lekarza.
  2. Nie zaprzeczaj chorobie, nie obwiniaj się o to, że ta osoba zachorowała.
  3. Nie oczekuj rzeczy niemożliwych i nie zmuszaj do niczego.
  4. Nie irytuj się, nie złość się na taką osobę, nie podnoś głosu.
  5. Nigdy, pod żadnym pozorem nie mów: „nie przejmuj się”, „weź się w garść”, „zrób coś z sobą”, „zajmij się czymś”, „inni mają gorzej, nie rozpaczaj tak”.

Powiedzenie osobie z depresją: „Nie masz powodu do depresji – przecież masz takie wspaniałe życie”, Jest tym samym, co powiedzenie choremu na astmę: „Co masz na myśli, mówiąc, że nie możesz oddychać? Przecież wokoło jest tyle powietrza!” 

Pamiętaj zawsze, że najlepiej skontaktować się ze specjalistą i rozpocząć terapię. Psychiatra będzie wiedział najlepiej, jak postępować z taką osobą i będzie mógł przepisać odpowiednie leki.

Jak zrozumieć chorego na depresję? Mogą nam w tym pomóc słowa osób, które zmagają lub zmagały się z tą chorobą.

„Chce mi się płakać, ale nie mam już siły. Chcę być wesoła, ale nie daję już rady.”

„Coraz częściej mam ochotę zniknąć i już nie wrócić.”

„Wszystko stało się szare.”

„Depresja – gdy potrafisz oddychać, ale nie potrafisz żyć.”

„Dep­resja, głębo­ki smu­tek i mrok, bez­gra­niczna niemoc i myśli sa­mobójcze są ob­ra­zem wewnętrznej agonii… „

„Depresja nie jest smutkiem – to stan, w którym nawet smutek został Ci odebrany. I nagle nie masz już nic.”

„Wyob­raź so­bie dwa sa­mocho­dy, które jadą z górki, z taką samą prędkością. Sa­mocho­dy są iden­tyczne, je­dyna różni­ca po­lega na tym, że pier­wszy z nich po­siada sil­nik, a dru­gi już nie. Na tym właśnie po­lega dep­resja. Cho­ry człowiek, mi­mo te­go, że brnie przez życie z taką samą prędkością jak in­ni, poz­ba­wiony jest te­go wewnętrzne­go mo­toru, tej siły napędo­wej, chęci do życia, ja­kiej­kolwiek ocho­ty do podjęcia działania.”

Co warto wiedzieć o depresji?

  • Depresja 2 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
  • Na depresję najczęściej chorują osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat.
  • Istnieje wiele rodzajów depresji np. poporodowa, endogenna, nerwicowa, reaktywna.
  • Depresja ma podłoże genetyczne.

Mamy nadzieję, że poszerzyliście trochę swoją wiedzę o depresji. Jak zawsze zachęcamy do komentowania. 🙂

21 uwag do wpisu “Depresja

  1. Bardzo profesjonalny wpis dotyczący depresji.
    Szczególnie do mnie przemawiają porównania typu tu : „auto bez silnika” i „człowiek chory na astmę” , zaczęłam czytać blog od tego tematu i subskrybuje.

    Polubienie

  2. Artykuł napisany świetnie i jest bardzo pomocny, nie mniej jednak błędne są dane statystyczne – trzeba napomnieć, że wiele osób zostaje niezdiagnozowanych, często lekceważone są depresje o przebiegu łagodnym i umiarkowanym. Znaczy to, nie inaczej, osób chorych na depresje jest o wiele, wiele więcej, niż pokazują to statystyki.
    Dzięki takim osobom jak Ty, ludzie mogą chociaż częściowo zrozumieć na czym polega depresja i cieszy mnie to, że są osoby nie lekceważące depresję. Takie artykuły podnoszą mnie na duchu i za to Ci dziękuję 🙂
    Dziewczyna z depresją i borderline

    Polubienie

Dodaj komentarz