Co to jest cywilizacja?

„Cywilizacja jest najbardziej ponurym z koszmarów. Dobrobyt, wykształcenie i wolność, jak się okazuje, wynikają ze śmiertelnego znudzenia. […] każde stadium rozwoju ludzkości niesie ze sobą nowe formy frustracji i nieszczęść dotykających ludzi, odmienne od tych, które pozostawiało za sobą, i, co za tym idzie, nowe powody do buntu i pragnienia innego, lepszego życia.”

Mario Vargas Llosa, „Prawda kłamstw”

 

„Cywilizacja to trzeci i ostatni etap rozwoju ludzkości.”

Lewis Morgan

 

 „Cywilizacja – poziom rozwoju osiągnięty przez społeczeństwo w danej epoce historycznej”

Encyklopedia PWN

Wędrując po sieci w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czym jest cywilizacja?” natrafiłyśmy na wyżej wymienione cytaty i postanowiłyśmy ukuć własną definicję tego pojęcia.

cpt_1491242799903

Po pierwsze, my osobiście nie czujemy się śmiertelnie znudzone i raczej nie żyjemy w najgorszym z koszmarów :-). Jednak faktycznie nas, ludzi, nękają nowe formy nieszczęść. Przecież wcale nie tak dawno temu choroby psychiczne były rzadkością. Dzisiaj 8 milionów dorosłych obywateli Polski cierpi na zaburzenia psychiczne. Dotarłyśmy do interesujących wyników badań.  U społeczności Kirgizów i Kałmuków w 1850 r. odsetek ludzi chorych psychicznie wynosił zaledwie 0,01%! Kiedy po 1850 r. zetknęli się z cywilizacją, coraz więcej z nich chorowało, ale znacznie mniej chorych można było spotkać na najbardziej oddalonych od cywilizacji terenach. Nową formą nieszczęść są też choroby cywilizacyjne (więcej o nich w kolejnych postach).  W Polsce główną przyczyną śmierci są choroby układu krążenia (aż 45,6% Polaków umiera z ich powodu) oraz nowotwory (przyczyna 25% zgonów), które należą do grona chorób cywilizacyjnych. Kilkaset lat temu wcale nie były one powszechne. Wtedy umierano raczej na choroby zakaźne, które obecnie nie są poważnym problemem.

Zgadzamy się jednak z twierdzeniem, że cywilizacja to ostatni etap rozwoju ludzkości i że jest to poziom osiągnięty przez dane społeczeństwo.

W XIX wieku naukowcy (m.in. antropolog i historyk Lewis Morgan oraz archeolog, antropolog i etnolog Edward Tylor) uznali, że ewolucja ludzkości wyglądała tak:

  1. okres dzikości – czasy pierwszych ludzi i wędrownego trybu życia
  2. okres barbarzyństwa – osiadły tryb życia
  3. cywilizacja  – rozpoczęła się w momencie wynalezienia pisma.

Gdyby porównać więc naszą historię do gry komputerowej, bylibyśmy teraz na ostatnim levelu nazwanym cywilizacją.

Ciekawe jest, że słowa „civilitas”, od którego wywodzi się wyraz „cywilizacja” używali starożytni Rzymianie na określenie ogółu cech, które powinny charakteryzować każdego z nich i odróżniać go od obcokrajowców.

Podsumowując, według nas, cywilizacja to jak na razie ostatni etap rozwoju ludzkości, który charakteryzuje się wysokim poziomem organizacji społeczeństw. Przyniosła ona zarówno rzeczy dobre (np. lekarstwa na różne choroby czy internet, dzięki któremu możemy pisać tego bloga), ale też trochę tych złych. Jest ona zbiorem cech, wynalazków, umiejętności, zwyczajów, które odróżniają nas od tych pierwszych ludzi i które być może za kilkaset lat będą nas odróżniały od naszych praprapraprapraprawnuków latających na wakacje na Marsa i wszczepiających sobie mikrochipy w mózgi.

 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Co to jest cywilizacja?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s